0216 476 16 16
  0545 591 20 73
Para Birimi Seçimi

Balata Spreyi Nedir ?

Araçların uzun süre kullanımına bağlı olarak zamanla kir birikintisi oluşur. Kurum, killi toprak, zift, yağ ve taş gibi parçalardan oluşan bu kirler, aracın çeşitli bölgelerinin işlevini yerine getirmesini engeller. Balata spreyi motor aksamlarında, fren balatasında ve şanzıman bölgesinde biriken bu kirlerin temizlenmesini sağlar. Bu sprey kirleri parçalamaya yarayan kimyasal içeriklere sahiptir. Bu sayede aracınızda biriken tüm kirleri temizlemeniz ve aracınızın çalışma performansını arttırmanız mümkündür.

Balata Spreyi Nedir?

Balata spreyi, aracın çeşitli parçalarında birikmiş olan kirleri hızlı bir şekilde uzaklaştırmak için hazırlanan kimyasal bir üründür. Aksi durumda kirler birikerek aracın çeşitli bölgelerinin çalışma fonksiyonlarına olumsuz etki eder, performansını azaltır ve aşınmalara neden olur. Bu nedenle güvenli bir sürüş deneyimi için gereken bakım ve kontroller yapılmalı ve biriken kirler balata spreyi kullanılarak temizlenmelidir.

Balata Spreyi İçindekiler

Otomobil için kullanılan balata spreyi özellikle fren ve motor kısmında biriken kir ve tozların hızlı ve pratik bir şekilde temizliğinin yapılmasını sağlar. Balata spreyi içerisinde bulunan özel olarak hazırlanmış kimyasal formül, biriken tüm kir kalıntılarına nüfuz ederek kirlerden arınmasına olanak tanır. Balata spreyi metal bölgelerde kullanılsa bile korozyon oluşumuna ve aşınmaya neden olmaz. İz ve leke bırakmayan formülüyle en derin kirlere bile etki eder. Böylelikle balata spreyi kullandığınız bölgeler güvenli ve hızlı bir şekilde kirlerden temizlenebilir. Genel olarak şeffaf renkte üretilen balata spreyleri, oda sıcaklığında saklanarak 12 ay raf ömrü süresince kullanılabilir.

Balata Spreyi Nasıl Kullanılır?

Fren balataları, şanzıman gövdesi ve motor bölgesinde derinlemesine temizlik sağlayan balata spreyini kullanmadan önce daha iyi sonuç alabilmek için belirli aşamalara uymanız gerekir. Bu ürünü sıcak ya da kızgın bölgelere sıkmak doğru değildir. Aracınızı çalıştırmadan önce balata spreyini iyice çalkaladıktan ve ilgili yerleri püskürtüp bir süre bekledikten sonra kirlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Yoğun kir, toz ve kuruma sahip olan yerler için spreyi bir süre bekletmek daha etkili sonuçlar verir. Sprey sıkıldıktan sonra hafif nemli olan bir bez ile aracınızın yüzeylerini temizlemeniz gerekir. Ürünün kullanım esnasında kesinlikle gözünüz ile temas etmemesine özen göstermeli ve herhangi bir temas halinde bol su ile yıkamalısınız. Temizleme işlemi sonrasında sprey kutusu bittiğinde de kutuyu ateşe atmaktan ya da temas ettirmekten kaçınmanız gerekir.

Balata Temizleyici

Araç için en önemli parçalardan biri olan balatanın düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Olası arızaların önüne geçmek ve meydana gelebilecek trafik kazası riskini en aza indirmek için fren balataları, pedalı ve müşür kısmı çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Gerektiği durumlarda oto servisten destek alarak ilgili bölgeler kontrol edilmeli ve fren balata temizleme spreyi kullanılarak aracın performansını etkileyebilecek tüm kirler araç yüzeyinden uzaklaştırılmalıdır.

Balata Spreyi Zararları

Balata spreyi göz ile temas edilmediği ve ateşe yaklaştırılmadığı sürece herhangi bir probleme yol açmaz. Balata spreyini kullanırken belirli bir mesafe ayarlamalı ve gözünüze yaklaştırmamalısınız. Temizleme işlemi bittikten sonra ise balata spreyi kutusu ateş içeren bir bölgeye atılmamalıdır. Balata spreyinin araç yüzeyinde zararı ise yok denecek kadar azdır. Bazı araçların plastik bölümlerinde aşınmaya ya da boyasının renginin solmasına neden olabilir. Bu nedenle balata spreyini kullanmadan önce mutlaka gereken kullanma talimatına uyum sağlamalısınız. Aksi durumda aracınızda çeşitli hasarlar meydana gelebilir.

Balata Temizleme Spreyi Ne İşe Yarar?

Balata spreyi, aracın motor, fren ve şanzıman gövdesi gibi bölgelerinde biriken yağ, kum, kir ve kurumun etkili bir şekilde temizlenmesi için kullanılır. Bu atıklar birikirse aracın çalışma performansında düşüşler görülür. Bu nedenle hızlı havalanma özelliği sayesinde pratik bir çözüm sağlayan balata temizleme spreyi kullanılmalıdır. Yüksek temizlik etkisiyle öne çıkan bu sprey araba yüzeyinin tüm kirlerden arınmasına olanak tanır.

Balata Spreyi Motor Temizleme

Motor, araç için en önemli parçalardan biridir. Bu nedenle motor bölgesi üzerinde meydana gelen kir birikintisi, beraberinde pek çok arızayı getirir. Bu arızaların önüne geçebilmek için balata spreyi kullanılarak motor bölgesinin temizlenmesi gerekir. Araçların yapısına zarar vermeyecek şekilde özel olarak hazırlanan bu sprey, içerisinde barındırdığı kimyasal maddeler sayesinde motor bölgesinde biriken tüm kirleri temizler.

Balata Temizleme Spreyi Nerelerde Kullanılır?

Balata spreyi genel olarak motor, şanzıman, debriyaj, fren balatası, rotor, fren pabucu ve kaliper ünitesi bölgelerinde kullanılır. Kum, kir, pas, toz ve kurum birikimi zaman içerisinde araç parçalarının kullanım ömrünü kısaltır ve çeşitli sorunlara yol açar. Bu nedenle aracın kir biriken yerleri yeterli miktarda balata spreyi kullanılarak temizlenmelidir. Bu ürünün en etkili sonucu verebilmesi için kullanıldığı miktarın ne kadar olduğu önemlidir, aksi durumda araç yüzeyine sıkılan bölgelerde aşınmalar ya da renk solmaları gibi durumlar ortaya çıkabilir. Balata spreyinin rastgele bir şekilde aracın tüm yüzeyine uygulanması doğru bir yöntem değildir. Bunun yerine ilgili bölgeler seçilmeli ve bu alanlara kontrollü bir şekilde sprey püskürtülmelidir. Böylelikle araç yüzeyi çok fazla spreye maruz kalmaz ve kir birikintisi olan yerler hızlı bir şekilde temizlenir. Ölçülü ve kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen temizleme işlemi bir kereye mahsus değildir. Gerektiği durumlarda aracın kontrolleri düzenli bir şekilde yapılmalı ve belirli bir süre sonunda kir birikintisi varsa yine aynı işlem uygulanmalıdır.


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.